Co zrobić aby być szczęśliwym?

Co  zrobić  aby być   szczęśliwym?

„Bo nie żyję ani w przeszłości, ani w przyszłości. Dla mnie istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej. Jeśli kiedyś uda ci się trwać w teraźniejszości, staniesz się szczęśliwym człowiekiem”

Paulo Coelho

To pytanie towarzyszy ludzkości od zawsze. Rozmyślali o tym już brodaci mędrcy w starożytnej Grecji, renesansowi artyści  próbowali wyrazić swoją wizję bycia szczęśliwym poprzez sztukę.   Dizś my, skomputeryzowani ludzie współcześni myślimy, że wiemy więcej niż nasi poprzednicy. Kwestia szczęścia zaprząta głowę każdemu, od naukowca- badacza po przeciętnego zjadacza chleba. Często poziom szczęścia mierzony jest ilością zdobytych dóbr.

Ludzie mówiąc, że są szczęśliwi wymieniają to, co posiadają. Rodzinę, dom, auto, ilość pieniędzy, poziom zdrowia, wspomnienia z zagranicznych wakacji. Tak bardzo hedonistyczna wizja świata. Już jakiś czas temu została udowodniona maksyma ludowa „pieniądze szczęścia nie dają”. Badania pokazują, że poziom poczucia szczęścia wcale nie rośnie wraz z wzrostem zer na naszym koncie, jeśli tylko spełnione są nasze podstawowe potrzeby (jedzenie, ubranie itd.). Postanowiłam, że ten post będzie krótki i konkretny, więc przejdę do naprawdę prostych i teoretycznie wszystkim znanym sposobów osiągnięcia szczęścia. Jest ich 13,  bo wbrew powszechnym tradycjom nie wierzę w pechowość trzynastki. Oto one :

 1. Uwierz w to że, życie jest dobre. Tak prawdziwie.
 2. Żyj teraźniejszością. Kiedy uwolnisz się od wspomnień o przeszłości, możesz zmieniać swoją teraźniejszość i stworzyć dla siebie lepszą przyszłość. Życie jest krótkie a jedyne co się liczy to chwila obecna. Wyjdź z kina z nudnego filmu, odłóż książkę która Cię nie interesuje, naucz się mówić NIE.
 3. Nie traktuj siebie zbyt poważnie. Zastanów się czy to co teraz uważasz za prawdziwą katastrofę będzie miało znaczenie za 5 lat.
 4. Realizuj swoje plany, spełniaj marzenia. Nie czekaj, nie odkładaj ich na później.
 5. Nie nienawidź, nie trzymaj urazy, nie zazdrość, żyj swoim życiem. Naucz się prosić, przepraszać, przebaczać, przyznawać do winy. Kochaj! Bądź wdzięczny! Nie żałuj przeszłości.
 6. Nie bój się wyrażać swoich emocji ale też nie miej zwyczaju użalania się nad sobą.
 7. Nie porównuj się z innymi. Większość z nas chodzi po świecie nieświadoma darów jakie otrzymaliśmy od losu dopóki nie zobaczymy problemów, z którymi borykali się inni.
 8. Bądź ekscentryczny – jeśli przestrzegasz wszystkich zasad omija Cię cała zabawa. Dzieci i osoby starsze wiedzą o co chodzi, oni prawdziwie potrafią cieszyć się życiem. Zafarbuj włosy na fioletowo, przypnij motyla do kapelusza, noś parasol z misiami. Bądź zawsze sobą!
 9. Ćwicz bycie szczęśliwym. Zachowuj się tak jakbyś czuł szczęście. Zaprojektuj idealny dzień tylko dla siebie.
 10. Zaakceptuj że dobra passa przychodzi i odchodzi, nic nie trwa wiecznie.
 11. Dbaj o ludzi, nie o rzeczy. Nie zapominaj o rodzinie, przyjaciołach. Bądź miły i otwarty na innych. Czasem zwykły uśmiech może poprawić komuś dzień.
 12. Wychodź z domu każdego dnia. Ciesz się ciepłym podmuchem wiatru, promieniami słońca i zapachem trawy. Doceniaj małe rzeczy. Pamiętaj, że każdy dzień jest cudem.
 13. Daj czasem ujawnić się Twojemu wewnętrznemu dziecku – pozwól sobie na luz. Idź do najbliższego planetarium i znajdź swoją gwiazdę; idź do sklepu z zabawkami lub słodyczami i wydaj tam na siebie określona sumę pieniędzy; zjedz deser przed obiadem; zjedz płatki śniadaniowe w łóżku; zerwij na łące bukiet kwiatów; pobaw się na placu zabaw; spaceruj po deszczu bez parasola; zagraj w chińczyka; zrób sobie wagary od pracy; nie rób nic cały dzień; patrz się w niebo leżąc na plecach; zorganizuj bitwę na poduszki; idź do zoo; urządź pokaz mody prezentując wszystkie swoje ubrania; obejrzyj najgłupszą komedie jaką znasz.

Czerpałam ze wspaniałej książki R. Brett  „Bóg nigdy nie mruga”. Gorąco polecam.

14 komentarzy

Dodaj →

 1. Pani Katarzyno komentarz swój ujęłam w wierszu:pt”Smutek i Wesołek”

  Smutek i Wesołek,
  bracia niespokrewnieni,
  wrogo do siebie nastawieni.

  Smutek ma minę kwaśną
  jest obolały.
  Wesołek gwiżdże ,skacze jak oszalały.

  Często się o siebie potykają.
  Myślą inaczej ,
  mówią inaczej,
  Przez inne okulary
  świat postrzegają.

  Chcę się zaprzyjaźnić;
  Wybieram jednego!
  Wesołego!W tęczę ubranego
  w deszczu przydatnego.

  Smutek to wróg stary
  nieprawdziwy,
  dla mnie już nieżywy.

  Włożyłam czapkę
  koloru fioletowego,
  tańczę boso w strugach deszczu
  bez parasola w misie przyozdobionego……

  Świat blichtru
  przy błysku fleszy
  nie dla mnie
  ja z nim się nie kumpluję.

  Z naręczem kwiatów polnych
  wracam do domu.
  Ja tylko takie życie preferuję.

  Zakładam kalosze
  w brzuchu mam
  barwne motyle
  pędzę do kina
  na komedię polską
  tylko taka
  mnie interesuje……

 2. Wracając jeszcze raz do 13 rad dla każdego nasunęła mi się myśl taka,że nie ma w życiu
  nic za darmo.Wszystko co osiągnęłam do tej pory to moja i nie tylko moja:)ciężka praca.
  Zwykłe ”pstryk”nie wystarczy aby nasze życie nabrało kolorów tęczy.13 rad dla każdego
  to strzał w dziesiątkę !!!!Wczoraj kupiłam sobie czapkę koloru fioletowego w białe
  serduszka i nie wstydzę się tego.Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za przesłane 13 rad:które tym bardziej mnie umocniły w tym co robię, jest słuszne dla mnie . Pozdrawiam.

  • Katarzyna Poralla

   Grudzień 15, 2014 — 4:58 pm

   Pani Alino!
   Bardzo dziękuję za słowa uznania, to dla mnie bardzo cenne. Cieszę się, że „13 rad..” przypadło Pani do gustu i że ten sposób patrzenia na świat nie tylko mi jest bliski. Gratuluję odwagi w związku z czapką, proszę tak trzymać! :)
   I dziękuję za uroczy wierszyk ”Smutek i Wesołek”. Pozdrawiam.

 3. Przed chwilą wróciłam z basenu wciąż szlifuję naukę pływania pod okiem instruktora.
  W dzieciństwie nie nauczyłam się dlatego powiedziałam teraz albo nigdy.Pan instruktor ma stoicką cierpliwość dlatego nie zdezerterowałam przedwcześnie.Po tym wszystkim co mnie w życiu spotkało mogę powiedzieć,że jestem w czepku urodzona.Dzisiejsza lekcja była wyjątkowa pod każdym względem:)Do domu wróciłam zrelaksowana ,szczęśliwa .Oprócz pływania było masę śmiechu.Wie Pani co ? kiedy młody człowiek potrafi szczerze się śmiać a ja z nim to dla mnie ogromna radość choć inne pokolenie ale odbieramy na tych samych falach.Naukę pływania przerabiałam też z Panią mgr.Pamiętam Jej słowa aby się nauczyć pływać trzeba dużo wody wypić a pan instruktor powtórzył to są ”święte słowa”. Wody morze już wypiłam ale dopięłam swego !!Pozdrawiam

 4. A kiedy w Tobie sroży się złość
  I masz wszystkiego serdecznie dość,
  Wtedy wyjdź z domu, przejdź drogi szmat,
  Bez względu na to ile masz lat.

 5. We mnie już nie trwoży się złość bo ja wiem ,że ona dodaje lat.

 6. Można być szybkim jak Michael Schumacher jeżdżąc szybkimi samochodami ale można też jak Michael Schumacher jeździć na nartach i na długo nie wychodzić z domu i co wtedy?No właśnie tutaj jest dylemat.W życiu nigdy nie mówię nie, wolę jednak nie jeździć szybkimi samochodami ani podziwiać górskie kurorty jeżdżąc na nartach.Wolę wyjść z domu wiedząc ,że spokojnie do niego wrócę.Każdemu tego powrotu życzę.

 7. Alina Bilińska

  Luty 7, 2015 — 11:55 am

  Kocham cię liściu zielony

  Gdzie jesteś liściu zielony?
  Ty tlenem emanujesz.
  Powiedz:
  czy skarbem swoim dzisiaj
  każdego obdarowujesz?

  Lata dzieciństwa,
  kiedy po łąkach biegałam,
  liściu zielony
  tęsknię do ciebie
  ty życie ale czy beztroskie
  mi przypominasz?

  Widzę ciebie liściu zielony!
  Przede mną góra,
  gramolę się na szczyt.
  Nogi z głębokiego wiklinowego
  wózka wystają.
  Pędzę przed siebie.
  W oczach lęk w oczach strach.
  Pamięć przypomina,że pokerowa
  była moja mina!?

  Moje życie liściu zielony
  praca ciężka.
  Spod zwałów gruzu
  wychodzę cała
  asymilacja mnie uratowała.

  Pozdrawiam serdecznie

 8. Alina Bilińska

  Luty 8, 2015 — 4:44 pm

  Samo,życie mi podpowiedziało co robić aby być szczęśliwym.Żyć tylko po to aby dni upływały jeden po drugim,takie bezbarwne życie nie miało by sensu przynajmniej dla mnie.Aby nabrało kolorów tęczy to niestety należy nad tym popracować aby przeciwnościom losu wyjść naprzeciw.Dlatego bezgranicznie jestem wdzięczna Tym,którzy mi pomogli.A blog ,który powstał był dla mnie dalszą wskazówką abym nie błądziła a stawiała sobie dalsze wyznaczone przeze mnie cele.Chciałabym być bardziej
  pragmatyczna ale z drugiej strony czy warto? wtedy to nie będę ja.W tym cały szkopuł.Pozdrawiam serdecznie.

 9. W końcu udało mi się posiąść i przeczytać polecaną przez Panią książkę.Czytałam ją w podróży.Podróż dosyć męcząca szybko minęła a w głowie zostało to co najlepsze.
  Dziękuję jeszcze raz.To co mogę sama od siebie dodać to , to że warto nad sobą popracować zrobić coś dla siebie aby nasze jutro miało blask nieba.Pozdrawiam

 10. Jeszcze raz powtarzam co zrobić aby być szczęśliwym?Nie smucić się ,że na dworze ponura aura pogodowa , tylko cieszyć się!Cudownie,że się wstało:)Powodów do narzekania jest multum.Dzisiaj to modne narzekanie należy uznać za naszą narodową słabość.Pozdrawiam serdecznie tych ,którzy to czytają.Życzę aby uwierzyli ,że słońce
  świeci dla tych którzy tego słońca naprawdę pragną:)

 11. Może się to komuś nie podobać.”Moje rybki ,moje akwarium ”.Samo nie przyszło.Ciągła
  praca nad sobą zmotywowała mnie do tego aby nie zaprzestać korzystać z pomocy specjalistów .Jeszcze raz Pani dziękuję i będę to czynić nadal,jeśli ktoś myśli inaczej to jego problem.Mój żaden. Pozdrawiam serdecznie

 12. Wiem jak smakuje gorzki chleb

  Twarde stąpanie po Ziemi
  to nie dzieło przypadku
  Twarde stąpanie po Ziemi
  zrodziło się z bólu

  Kromki chleba
  przeżuwane latami
  wyobrębniły gorzki smak życia

  Gorycz chleba
  to smak tęsknoty
  za życiem lepszym
  życiem nieznanym
  życiem wysublimowanym

  Wiem jak smakuje
  gorzki chleb
  jego okruchy
  są mi bliskie

  Mój apetyt na chleb
  jest ogromny
  ale na chleb wieloziarnisty
  z grubego przemiału

  Siła wewnętrzna we mnie
  przez gorzki chleb uczyniona
  To nie dzieło przypadku
  Twarde stąpanie po Ziemi
  zrodziło się z bólu

  Gorzki chleb dzisiaj
  smakuje inaczej
  przeżuwane latami kromki
  to kromki radości dzisiejszej
  kromki ku lepszemu
  bogatszemu duchowo życiu

  Wiara w lepsze jutro
  to wiara zrodzona
  z gorzkiego chleba

  Pozdrawiam serdecznie.

 13. Wiem jak smakuje gorzki chleb

  Twarde stąpanie po Ziemi
  to nie dzieło przypadku
  Twarde stąpanie po Ziemi
  zrodziło się z bólu

  Kromki chleba
  przeżuwane latami
  wyobrębniły gorzki smak życia

  Gorycz chleba
  to smak tęsknoty
  za życiem lepszym
  życiem nieznanym
  życiem wysublimowanym

  Wiem jak smakuje
  gorzki chleb
  jego okruchy
  są mi bliskie

  Mój apetyt na chleb
  jest ogromny
  ale na chleb wieloziarnisty
  z grubego przemiału

  Siła wewnętrzna we mnie
  przez gorzki chleb uczyniona
  To nie dzieło przypadku
  Twarde stąpanie po Ziemi
  zrodziło się z bólu

  Gorzki chleb dzisiaj
  smakuje inaczej
  przeżuwane latami kromki
  to kromki radości dzisiejszej
  kromki ku lepszemu
  bogatszemu duchowo życiu

  Wiara w lepsze jutro
  to wiara zrodzona
  z gorzkiego chleba

  Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz