Deklaracja Poczucia Własnej Wartości

Deklaracja Poczucia Własnej Wartości

JESTEM SOBĄ

Na całym świecie nie ma drugiej takiej samej osoby. Istnieją ludzie, którzy są do mnie częściowo podobni, ale nikt nie jest dokładnie taki sam. Dlatego tez wszystko, co ode mnie pochodzi, jest całkowicie moje, ponieważ to ja dokonuję wyborów.

Wszystko co mnie dotyczy, należy do mnie: moje ciało, włączając w to wszystkie jego uczynki; mój umysł oraz wszystkie moje myśli i przekonania; moje oczy wraz z wszelkimi obrazami, które spostrzegają; moje uczucia, jakiekolwiek by były: złość, radość, frustracja, miłość, rozczarowanie, podniecenie; moje usta i wszystkie słowa, które wypowiadają: uprzejme, miłe czy szorstkie, poprawne i niepoprawne; mój głos donośny lub łagodny; i wszystkie moje czynny w stosunku do innych i do mnie samej.

Do mnie należą moje fantazje, marzenia, nadzieje i lęki. Do mnie należą moje triumfy i sukcesy, moje porażki i błędy. Ponieważ do mnie to wszystko należy do mnie, jestem w stanie dogłębnie poznać siebie. A dzięki temu – darzyć siebie miłością i żywić przyjazne uczucia w stosunku do każdej swojej części. Mogę sprawić, aby wysiłek całej mojej osoby miał na celu moje dobro.

Istnieją takie aspekty mojej osobowości, które są dla mnie zagadkowe i nieznane. Ale dopóki darzę siebie miłością, mogę z odwagą i nadzieją próbować wyjaśniać to, czego nie rozumiem i poszukać sposobów lepszego poznania siebie samej.Jakkolwiek wyglądam i brzmię, cokolwiek mówię i robię, myślę lub czuję w danym momencie, to jestem ja. Wszystko to jest autentyczne i ukazuje moja sytuację w danej chwili.

Kiedy spoglądam w przeszłość na to, jak wyglądałam i brzmiałam, co robiłam i mówiłam, czułam i myślałam, mogę uważać, że niektóre elementy nie pasują do całości.Mogę jej odrzucić i stworzyć w ich miejsce nowe. Jestem w stanie patrzeć, słuchać i czuć, myśleć, mówić i działać. Mam narzędzia niezbędne, aby przetrwać, aby nawiązywać kontakty z innymi, aby być twórcza, wprowadzać sens i ład w świecie, wśród ludzi i rzeczy, które są na zewnątrz mnie. Należę do siebie i dlatego też mogę sobą kierować.

JESTEM SOBĄ I JESTEM W PORZĄDKU

Virginia Satir

2 komentarzy

Dodaj →

 1. Długo na to czekałam aby być tak do końca sobą ale w końcu się udało.Praca moja i Tych
  którzy ze mną pracowali dała obfite plony .Dzisiaj się nie boję wejść
  w tłumy i powiedzieć to bez strachu czy lęku nad czym kiedyś długo się zastanawiałam. Wypada?Nie wypada? Co inni pomyślą? Kocham życie . Choć zawsze kochałam ale były pewne blokady,które na wiele nie pozwalały!!!!!!!!!!!!!Wiem ,że to co robię czy
  mówię jest słuszne.A, że znam swoją wartość, nikt ani nic nie jest w stanie tego zburzyć.
  Pozdrawiam

 2. W s z y s t k i c h ,
  Bezwzględnie wszystkich na Świecie,
  Jakieś zmartwienie lub problem gniecie.
  Więc pod tym względem, w dzisiejszej dobie,
  Wszyscy, jak widzisz, są równi Tobie.

Dodaj komentarz